BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
PRODID:-//Bousovsko - ECPv4.5.13//NONSGML v1.0//EN
CALSCALE:GREGORIAN
METHOD:PUBLISH
X-WR-CALNAME:Bousovsko
X-ORIGINAL-URL:https://bousovsko.cz
X-WR-CALDESC:Events for Bousovsko
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=UTC+2:20250110T123000
DTEND;TZID=UTC+2:20250110T180000
DTSTAMP:20260612T055054
CREATED:20241211T062709Z
LAST-MODIFIED:20250110T195610Z
UID:4602-1736512200-1736532000@bousovsko.cz
SUMMARY:Schůzka - výlet do Dobrovice
DESCRIPTION:Těsně po poledni v pátek 10. ledna jsme vyrazili autobusem hromadné dopravy s 21 dětmi do cukrovaru a muzea v Dobrovicích. Začali jsme prohlídkou muzea\, kde jsme se seznámili jak s výchozími surovinami pro výrobu cukru\, tak s historickými souvislostmi cukrovarnictví u nás\, i se samotným složením komplexů budov na zmenšených modelech. Nechyběly vitríny s různými baleními cukru i se souvisejícími produkty. Zajímavá byla například kolekce starodávných cukřenek. Mezi jednotlivými expozicemi se nacházely cedulky s cukrovarnickým kvízem\, kde jsme si mohli ověřit své nově nabyté vědomosti. Trochu úsměvné dětem přišly sekerky\, sekáčky a kleště\, které dřív sloužily k odštípávání kousků z cukrových homolí. Poté\, co se při této činnosti r. 1843 poranila paní továrníková\, spatřila světlo světa první kostka cukru v Dačickém cukrovaru. Na několika místech jsme narazili na zmínku o dolnobousovském cukrovaru\, který fungoval v letech 1870-1932. Sledovali jsme krátké černobílé záběry na proces vydobývání řepy ručně\, jen za použití motyky. Vyzkoušeli jsme si zůstat chvíli v pozici předklonu\, jako ty ženy v černobílém filmu. Stačila chvilička\, a bez motyky\, a měly náš velký obdiv.\nPo prohlídce muzea jsme usedli ke svačince\, měli jsme zásobu teplých ovocných i černých čajů a obě perníkové chaloupky\, které si děti před Vánoci samy zdobily. Také byl čas na zakoupení suvenýrů: osiva cukrové řepy\, magnetek\, odborných publikací\, cukrovinek a cukru či sirobu v různých podobách.\nNakonec jsme se vyzbrojili helmami\, vestami a sluchátky a šli jsme se podívat\, jak funguje samotný provoz továrny. Podle přesného harmonogramu navážejí kamiony řepu na hlavní skladové místo. Velké nakladače odvážejí vyvařené řízky z výsypek. Některé jsou dále zpracovávány jako čerstvé krmivo pro dobytek nebo se suší a granulují k témuž účelu na pozdější využití. Odpad z poslední výsypky končí v místní bioplynce. Vlastně se z řepy zužitkuje naprosto všechno. Dokonce i vodu\, kterou řepná bulva ze 75% obsahuje\, zde nechávají\, aby kolovala a opětovně se využila např. při praní řepy. K čištění prvotní řepné šťávy se užívá vápenné mléko a oxid uhličitý. Vápno si cukrovar zajišťuje ve vlastní vápence. Cukerný roztok se zahřeje a vápenná směs se vysráží. Vysrážená hmota se slisuje a používá se na polích jako hnojivo. Dalším vedlejším produktem je etanol\, který slouží ve směsi s benzínem jako palivo. U čerpacích stanic je známý pod zkratkou E10.\nPrůvodce nám dal ochutnat sladce karamelovou hmotu\, která při výrobě cukru vzniká. Pak už jsme plní dojmů ze zvláštních pachů a nezvyklých zvuků z továrny odcházeli. Při krátkém čekání na autobus jsme si dali ještě krátký kvíz. Překvapilo nás\, co všechno si děti ze dnešní exkurze zapamatovaly.\nFOTKY\n
URL:https://bousovsko.cz/akce/schuzka-37/
CATEGORIES:Schůzky přírodovědného kroužku
END:VEVENT
END:VCALENDAR