Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Příměstský tábor 28.8. – 1.9.23

28.8.2023 @ 8:00 - 1.9.2023 @ 16:30

Letošní první přírodovědný příměstský tábor proběhl v posledním prázdninovém týdnu (28. 8.-1.9. 2023). Organizovala jej Místní akční skupina Obecně prospěšné společnosti pro Český ráj v programu podpory zaměstnaným rodičům. V podstatě šlo o to, že mezitím, co rodiče o prázdninách pracují, mají jejich děti kvalitní program a je o ně kompletně postaráno od rána do pozdního odpoledne. Stravu nám zajišťovala školní jídelna: dvě svačiny a oběd. Jídlo bylo vynikající, dostatek ovoce a zeleniny, všem chutnalo. Počasí bylo upršené, po vlně veder se ochladilo a ze školní třídy jsme vyhlíželi, kdy přestane pršet, abychom mohli vyrazit ven. Každý den jsme skulinku mezi deštěm využili alespoň k malé procházce. Tábor měl široké téma: příroda. Aktivity a hry jsme volili tak, abychom v dětech rozvinuli smyslové vnímání (vnímání barev, vůní, tvarů, chutí, zvuků atp.).
Pondělí
Začali jsme seznamovacími hrami, abychom se navzájem poznali. Krátce jsme se představili, kromě jména i to, kdo odkud je. Někteří přijeli ze Sobotky, Dobšína, Horního Bousova a dalších míst z okolí. Nad pohlednicemi Dolního Bousova (mapa z roku 1842) jsme zkoumali, co bylo dřív jinak a jak moc jsou staré cesty, po kterých kráčíme. Povídali jsme si o předcích, o našich kořenech, o hmotném i nehmotném kulturním dědictví našeho kraje. Téma jsme rozvinuli o poledním klidu, kdy jsme si přečetli příběh Stará cestička z knihy Byla jedna moucha od Daisy Mrázkové. Prošli jsme část naučné stezky Městem Dolním Bousovem, úsek od Pískováku přes Žbelíček, Podlesák k lipám svobody.
Na hřišti u fotbalového stadionu jsme si zahráli míčové hry a obíhanou. Další část odpoledne děti pletly náramky z barevných bavlnek.
Dostali také notesy, kam si celý týden zaznamenávali zajímavosti, nápady a postřehy.
Úterý
Další deštivé dopoledne jsme strávili výpravou do pravěku. Děti si mohly vybrat ze sádrových odlitků ryby, korýše, trilobity nebo žraločí zuby a nabarvit je podle vlastní fantazie. Kdo měl raději pastelky, vybral si tématickou omalovánku. Do notýsku si děti natiskly razítka listů stromů. Byl zadán úkol, aby postupně zapisovali názvy stromů, které jsme už cestou potkali. Do konce týdne jsme pojmenovali všech 15. Starší chlapci stloukli hnízdní budku pro sýkorky a několik mladších dětí ji nabarvilo. Později ji vyvěsíme v terénu.
Oblíbeným bodem programu byla degustační soutěž, kdy každé z dětí postupně ochutnalo 12 druhů potravin se šátkem na očích. Byly připravené kousky citrónu; piniové, pekanové a kešu oříšky; sušená jablka, hrušky, rybíz, kustovnice čínská, brusinky, rozinky; dýňová a slunečnicová semínka.
Dnes se také děti pustily do pletení hraček pro psy. Tvořily je z proužků fleecových dek.
Odpoledne přestalo pršet, a tak jsme sebrali odvahu k výpravě na Rohatsko k tůňkám. Dobře jsme udělali. Nezmokli jsme a podařilo se nám kromě běžné havěti (bahenky, larvy jepic, znakoplavky, klešťanky, chvostoskoci…) z vody vylovit i malého hnědého skokana. Cestou nazpátek si děti pohrály na rohatském prostorném hřišti.
Středa
Ve středu jsme podnikli celodenní výlet. Ještě před cestou jsme dětem rozdali zkoumací kelímky s lupami, s tím, že se jim dnes určitě budou hodit. Pak jsme na nádraží důkladně posvačili a vlak nás odvezl do Mladé Boleslavi. Tam jsme došli na Radouč, která je národní přírodní památkou kvůli výskytu vzácných rostlin (např. devaterka poléhavá) a živočichů (stepník rudý ap.). Také je evropsky významnou lokalitou díky syslí kolonii. I my jsme se chtěli potěšit pohledem na roztomilé syslíky, jenže ti už byli dávno v norách kvůli chladnému počasí. Naštěstí tu na nás čekal RNDr. Antonín Kůrka, odborník na pavouky a hmyz. Co děti v trávě nasmýkaly, to jsme vysypali na bílou plachtu a za pomoci odborníka jsme se snažili určit, co jsme vlastně našli. Nebylo toho málo: sarančata, kobylky, housenice, píďalky, můru osenici, housenku přástevníka, roupce, včelky, mravence, motýly modrásky a okáče, pavouky skákavky, běžníky, lovčíky, listovníky a křižáky včetně pruhovaných. Kromě hmyzu jsme si všímali také botaniky. K vidění byly kvetoucí trávničky, hlaváče, hvozdíky, světlík, mateřídouška, jetel rolní, řepík a koberce vřesu. Po návratu si děti mohly vyplnit pracovní listy s názvem Radouč známá neznámá.
Čekání na pizzu si děti krátily lezením po dubu, co měl větve velmi nízko, a stavěním hradů z písku.
Cestou na vlak do Debře jsme míjeli líně tekoucí, ale po okraj naplněnou řeku Jizeru a hrad Michalovickou putnu. Po návratu do školy se děti zabavily hraním pexes a kvartet s přírodovědnou tématikou a také děláním figurek z modelíny.
Protože jsme dnes na vlastní kůži zažili co to je „zoochorie“ (šíření semen pomocí zvířat), přečetli jsme si z knihy Rostlinopis kapitolu o lopuchu a principu suchého zipu.
Čtvrtek
Navzdory předpovědi znovu pršelo, a tak jsme si zahráli přírodovědné bingo. Soutěžilo se o řádek, sloupec, diagonálu a úplně vyplněný tiket. Napětí stoupalo, atmosféra houstla a výherci si právem odnášeli jak sladkou dobrotu, tak vybraný výukový materiál (omalovánky, kvarteta ap.). Mezi dvěma přeháňkami jsme stačili uskutečnit stopovanou po stezce kolem Červenského rybníka, na konci které děti čekal poklad v podobě perníkových žabiček. Po obědě jsme si přečetli humornou pohádku O rybáři a staré botě od Jiřího Žáčka a také příběh z knížky Astrid Lindgrenové o Madynce. Na školním dvoře si děti zahrály s míčem, pletly náramky a kreslily křídami.
Na odpolední program k nám přijela paní Dita Veselá s muzikoterapií. Děti se dověděly nové informace o hudebních nástrojích, zažily, že zvuk může být ostrý i sametový; seznámily se s celou širokou rodinkou zobcových fléten; viděly flétny ze dřeva i z kovu, ze Slovenska i z jižní Ameriky. Flétny, na něž se fouká z vrchu, zprostředka i zezdola. překvapivá byla i hra na plastové kuzu. V další části zajímavého programu jsme si vyzkoušeli různé netradiční nástroje jako byl dřevěný mlýnek, kastaněty, malé a větší žáby; a také známé nástroje jako triangl, tamburína, ozvučná dřívka, xylofon ap. Vyzkoušeli jsme si vzájemnou spolupráci tak, že se nám podařilo vytvořit společně pravidelnou melodii. Závěr muzikoterapie patřil skutečnému „léčení hudbou“, kdy jsme pohodlně uložení na dekách poslouchali gong a různé zvonkohry laděné do tónů hlavních živlů, ohně, větru, země a vody. Všichni jsme si to náramně užili.
Pátek
Dnes se konečně vyčasilo, proto jsme mohli ve Slavičím háji za sběrným dvorem navštívit v terénu ornitologa Pavla Kverka. Vyprávěl nám o záměru vytvoření lokality pro slavíky, cvrčilky a další ptačí druhy. Ve slavičím háji vybudovali i tůň pro obojživelníky, která slouží zároveň jako napajedlo pro srnčí a další zvířata. Během vyprávění jsme si sami všimli spousty zvířat, která toto prostředí vyhledávají. Od zajíců přes strakapoudy po veverky. Na nebi přeletěli motáci, volavky a poštolka. Do sítě se přesto, že doba pokročila, chytil mladý rákosník obecný. Pan Kverek nám mohl názorně předvést kroužkování a vysvětlit, proč se ptáci kroužkují. Každé z dětí si mohlo ptáče pohladit a popřát mu všechno dobré na jeho životní cestě.
Na infopanelu u sběrného dvora jsme s dětmi hádali, jak dlouho trvá, než se v přírodě rozloží sklo, dětská jednorázová plenka, cigareta, plechovka. Pověděli jsme si o pastech, které člověk nevědomě i záměrně zvířatům vytváří například při zateplování budov, nezakrytými nádobami na vodu… Co škody může natropit lahev s nedopitou limonádou v příkopu nebo umělohmotný provázek v ptačím hnízdě. U Zvolínku jsme určovali druhy stromů, které se drží ve vlhkém prostředí. Děti na louce objevily balíky sena, které využily ke skotačení. V rákosinách si trhaly dlouhé pruty s chocholy. Naučily se je utrhnout v kolénku tak, aby se neporanily.
Po obědě už svítilo sluníčko naplno, tak jsme vyšli na Bakovku, kde si děti stavěly domečky pro zvířátka, vily věnečky a určovaly rostliny. Také si vyzkoušely chůzi poslepu podle provázku nataženého mezi stromy. Závěrečná aktivita byla na přání, děti si vybraly bingo. A tak jsme měli až do konce veselou náladu. Dnes si každý odnášel něco domů: společnou fotku, rozvrh hodin, pracovní listy o boleslavských sokolech, materiály o šelmách atd. Podle ohlasů dětí a rodičů můžeme říci, že se tábor vydařil a těšíme se, co nám příroda nachystá v dalším roce.
Pavla Bartková a Lenka Hejnová
Fotogalerie:

https://1drv.ms/…RNp

Letos budeme pořádat náš první příměstský tábor. Hlavním partnerem a základnou nám bude dolnobousovská škola, kde budeme využívat služeb jídelny a případně zde budeme mít zázemí v případě nepříznivého počasí. Jinak se zde budeme zdržovat minimálně a budeme podnikat výlety po okolí, spojené s poznáváním přírody, budeme hrát hry a smysluplně trávit společný čas. Provoz tábora je spolufinancován prostřednictvím OPS pro Český ráj ze zdrojů Evropské unie a podařilo se tedy docílit příznivé ceny 1400 Kč. V této ceně mají děti zajištěno celodenní stravování (ranní svačina, oběd, odpolední svačina) a pitný režim a postaráno o ně bude od 8 – 16:30 hod. Dále děti obdrží různé materiály, bude jim hrazeno cestovné na výlet atd. Tábor je vhodný pro děti z obou stupňů ZŠ (6 – 15 let). Pro více informací můžete kontaktovat přímo nás vedoucí. na viděnou se těší Lenka Hejnová (602 557 321) a Pavla Bartková (608 871 208). Pokud máte o tábor zájem, stačí vyplnit základní údaje v přihlášce a budeme vás kontaktovat s dalšími informacemi.

Přihláška na příměstský tábor 28.8.-1.9.23

Podrobnosti

Zahájení:
28.8.2023 @ 8:00
Ukončení:
1.9.2023 @ 16:30
Rubrika Akce:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *