- akce již proběhla.
Za orchidejemi Mladoboleslavska II.
3.6.2017 @ 8:00 - 17:00
Navigace pro Akce
Autobusová exkurze. Sraz v 8.00 hod. v ulici Václava Klementa na zastávce MHD před Bondy nebo v 8:30 u benzínky v Dolním Bousově. S průvodci Miladou Vrbovou a Markem Tomáškem se vydáme za jedněmi z nejkrásnějších a nejvzácnějších květin naší přírody. Předpokládaný návrat v 17.00 hod, možnost vystoupit v Dolním Bousově. Počet míst v autobuse je omezen. Na exkurzi je nutno se předem přihlásit u vedoucích kroužku. Cena exkurze: pro členy ČSOP zdarma, ostatní 200,- Kč/dospělí, 100,- Kč/děti.
Oběd je domluvený v Loučni v pizzerii – velice pěkná restaurace, která pro nás připraví speciální menu a samozřejmě velké množství pizz. O jídlech se ještě domluvíme hned ráno v autobuse. Naproti je – zvláště pro děti – úžasný zmrzlinový ráj.
PROGRAM:
Jako první se zastavíme v Křižánkách, kde právě rozkvétají desítky prstnatců Fuchsových. Před několika lety se nedopatřením podařilo ZO ČSOP Křižánky zapálit část lesa, když pálili část pokosené louky. Tenkrát za zapálení lesa dostali dost velkou pokutu, ale výsledek všechny ochránce přírody překvapil. Vypálení se ukázalo jako nejlepší managment, který mohl lokalitu potkat. Louka je pokrytá orchidejemi, vítodem atd. prostě nádhera.
Druhé místo je evropsky významná lokalita – Loučeňské rybníčky. To vzniklo taky úplně nedopatřením. Přes svou mimořádnou přírodní hodnotu zde úředníci v roce 2003 a 2004 schválili vlastníkům pozemku – Lesům ČR – provedení 400 m dlouhých melioračním příkopů. Cenná slatiniště byla zavezena odtěženým bahnem a lokalita vypadala na odepsání. Celý případ zkoumala Česká inspekce životního prostředí , ovšem uložené pokuty byly po vleklém soudním sporu, anulovány. Občasné sdružení Daphne vstoupilo do případu v roce 2006 s vizí „lokalita bere za své, pojďme ji zachránit“ . Potýkali se s řadou problémů, byrokracie, ale po mnoha peripetiích dobrá vůle zvítězila. Odstranili meliorace, provedli zásadní revitalizaci, která lokalitu nastartovala k novém životu. To co dnes na loukách najdete, vám doslova vezme dech. Dnes patří tato lokalita k nejcennějším slatiništím v ČR. Najdete zde velice vzácné porosty parožnatek, mnoho druhů ostřic, kosatec sibiřský, orchidej – kruštík bahenní, kriticky ohroženou kohátku kalíškatou a 4 druhy masožravek – tučnici českou, bublinatku jižní, bublinatku menší a bublinatku obecnou.
Kromě botanických skvostů se v rybníčkách rozmnožuje rosnička zelená, kuňka obecná, čolek obecný a velký, skokani, rak říční. Pokud budeme mít štěstí najdeme tu i zmiji obecnou, která se zde vyskytuje vůbec v nejnižší nadmořské výšce v rámci ČR. Několikrát zde byl dokonce viděn i los.
Třetí zastávka bude evropsky významná lokalita Pěnovce u rybníka Lutovník. I tato lokalita prošla nákladným managementem, aby prameniště nezarostlo mokřadními olšinami. Je to jedno z posledních větších zbytků pěnovcových pramenišť. Voda je zde silně zásaditá a velmi bohatá na minerály. Hojně se vytváří vápencové inkrustace. Stejně jako v Loučeňských rybníčkách i tady se setkáte s parožnatkami, které jsou velice citlivé na čistotu vody a tak z řady míst vymizely a dnes je najdete jen velice sporadicky. Z orchidejí zde vykvétá prstnatec májový. Dalšími vzácnými druhy rostlin jsou například suchopýr širolistý, tolije bahenní a kozlík dvoudomý.
Poslední zastávkou bude slatinná louka u Struh, která se díky naší péči a managementu probudila po několika letech neudržování zpět k životu. Na lokalitě najdete kriticky ohrožený prstnatec pleťový, který zde vykvétá ve třech barevných variantách od bílé, růžové až po fialovou. Než jsme se o lokalitu začali starat, rostl zde jen jeden exemplář této nesmírně vzácné rostliny, teď zde naleznete několik desítek kusů této orchideje. Po té co odkvete prstnatec, louku doslova zaplaví koberce bíle kvetoucího kruštíku bahenního, další silně ohrožené orchideje. Management udělal divy.