Uplynulé Akce › Výlety a akce s ČSOP Klenice
Navigace pro seznam (Akce)
Za zkamenělými stromy – araukarity (exkurze)
Sraz v 9.00 hod. u obecního úřadu v Bělé u Staré Paky. S průvodcem Ekocentra Sedmihorky Vítkem Preislerem půjdeme hledat zkamenělé stromy, jejichž nalezišť se v okolí Nové Paky vyskytuje stále ještě dost. Araukarity, zkamenělé stromy, jsou geologicky velmi starou záležitostí. Vznikaly v době karbonské, což je zhruba před 270 miliony let, kdy na našem území panovalo tropické, vlhké klima. Právě na Novopacku se našel jeden z největších araukaritů u nás, dlouhý až 8 m. Najít ho můžete v Městském…
Zobrazit více »Za motýly a růžemi galskými na Chlum
Kde: sraz v 9.00 u hospody Na Statku v Nepřevázce Terenní pěší exkurze S průvodcem, emeritním pracovníkem Národního muzea RNDr. Antonínem Kůrkou, se vypravíme za motýly, brouky, růžemi galskými a dalšími zajímavostmi do přírodního parku Chlum. Území bylo v nedávné době vyhlášeno pro svou výjimečnou přírodovědnou hodnotu jako přírodní památka. Pojďte se spolu s námi pokochat planě rostoucí růží s omamnou vůní, motýly,kteří nám z krajiny pomalu mizí, ale zde stále nacházejí útočiště.
Zobrazit více »Za hvozdíkem písečným a dalšími zajímavostmi
Autobusová exkurze: Sraz v 7:30 v Dolním Bousově na náměstí nebo v 8.00 hod. v ulici Václava Klementa na zastávce MHD před Bondy. Naší první zastávkou bude hvozdík písečný, jehož se díky záchrannému programu podařilo zachránit doslova za pět minut dvanáct. Tato kriticky ohrožená rostlina vyrůstá výhradně v České republice v Národní přírodní památce Kleneč poblíž Roudnice nad Labem v okrese Litoměřice. Počátkem 20. století rostl hvozdík písečný český ještě hojně také na stráních u nedaleké obce Vražkov. Postupně však…
Zobrazit více »Pojďte s námi za obojživelníky
Terénní pěší exkurze. Sraz v 9.00 hod. na návsi obce Nepřívěc. Se strážcem přírody a hydrobiologem Mgr. Radomírem Studeným se vydáme do nově vybudovaných vodních tůní u obce Nepřívěc. V loňském roce se nám podařilo díky zaměstnaneckým sbírkám vyhloubit 10 nových vodních ploch, půjdeme se tedy podívat, zda a jak je obojživelníci obsadili. Sraz je v 9:00 na návsi v obci Nepřívěc - https://mapy.cz/s/3pGDs. Vezměte si, prosím, dobré boty ideálně holiny a dlouhé kalhoty.
Zobrazit více »Vítání ptačího zpěvu
Terénní pěší exkurze. Sraz v 8.00 hod. před TIC Zvířetice v Podhradí. Se zoologem CHKO Kokořínsko Ing. Petrem Lumpem se vydáme do nivy řeky Jizery v okolí přírodní památky Podhradská tůň. Začneme procházkou údolím a nivou řeky Jizery. Budeme pozorovat a poslouchat ptáky. Průvodci nám budou amatérský ornitolog František Vidner a Zuzana Neuhauserová ze ZO ČSOP Klenice. Okolo 9. hodiny dojdeme k odchytovému místu u Podhradské tůně, kde o ptácích a kroužkování bude povídat Petr Lumpe, zoolog Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj…
Zobrazit více »Za polodrahokamy na Kozákov
Terénní pěší exkurze. Sraz v 9.00 hod. na parkovišti u rozhledny na Kozákově. S průvodcem Ekocentra Sedmihorky Vítkem Preislerem se vydáme na méně známé naleziště polodrahokamů. Kozákov byl už od pravěku vyhledáván jako naleziště drahých kamenů, z nichž pravěcí lovci vyráběli jednoduché nástroje. V dutinách horniny vykrystalizovaly kulovité výplně achátu, jaspisu, ametystu, křišťálu, záhnědy a dalších polodrahokamů. Zdejší naleziště byla využita ve středověku pro výzdobu chrámů. Pokusíme se být stejně úspěšní jako mnoho hledačů polodrahokamů před námi a povede se…
Zobrazit více »S mykologem do Hradčan
Sraz na parkovišti mezi obcemi Doksy a Hradčany (u autobusové zastávky zvané Trojzubec 50°36'13.627"N, 14°43'1.078"E) v 9 hod. S průvodcem mykologem Stanislavem Tutkou se vypravíme do lesů kolem Hradčan, kde se můžeme setkat s velikým množstvím vzácných druhů hub. Povíme si o nich zajímavé informace, jakým způsobem je zpracováváme a jak se jednotlivé 6 druhy hub využívají. S sebou: v případě, že porostou - košík, mykologové - zápisník, propisku a fotoaparát. Místo srazu viz mapka.
Zobrazit více »Hruboskalskem cestou i necestou – terénní pěší exkurze
Sraz v 9.00 hod. u recepce kempu v Sedmihorkách. Pracovník Ekocentra Sedmihorky Vít Preisler nás provede nejzajímavějšími částmi Hruboskalska, dozvíme se mnoho cenných informací o historii tohoto koutu Českého ráje, o přírodě, skalách, prvních horolezcích, ochraně přírody a současných negativních trendech, kterým musí čelit naše nejnavštěvovanější chráněné krajinné území v ČR.
Zobrazit více »Průvod k oslavám 100 let od vzniku republiky v Mladé Boleslavi
Členové Přírodovědného kroužku Dolní Bousov se mohou účastnit slavnostního průvodu městem Mladou Boleslaví jako součást spolku Českého svazu ochránců přírody Klenice. Sraz je 27. 10. v MB v Komenského sadech ve 13.30. Na sebe pěkné oblečení podle počasí. Na místě děti dostanou placku s naším logem. Dalšího kulturního programu se děti již účastnit nemusí. Na děti z Přírodovědného kroužku během průvodu budou dohlížet Pavla a Pavel Bartkovi (tel: 608871208). 27. 10. 2018 – slavnostní ceremoniál v Komenského sadech u pomníku legionáře…
Zobrazit více »Za motýly na Radouč
Sraz: 9:00 hod. – u supermarketu Družstevník na Radouči Cíl: NPP Radouč. S průvodcem RNDr. Antonínem Kůrkou se vypravíme za motýly, brouky, pavouky Národní přírodní památky Radouč. Seznámíte se s tímto nejstarším chráněným územím na Mladoboleslavsku, nad kterým několikrát visela hrozba jeho zaniknutí. Budeme chytat a určovat hmyz, zajdeme se podívat k devaterce – květině, která zde má v Čechách jediné místo výskytu a kvůli které zde chráněné území vůbec vzniklo. Pro děti je připraveno překvapení. S sebou doporučujeme vzít…
Zobrazit více »