Růže z Argentiny – světoznámá opereta Járy Beneše v Sobotce

Kulturní pondělní večer 14. září 2009 od 19 hodin můžete strávit v v sobotecké sokolovně, kam vás zve Městské kulturní středisko (MKS) Sobotka na vtipnou operetu Járy Beneše Růže z Argentiny s Janem Přeučilem v hlavní roli.

Jde o jednu z nejvtipnějších a nejtemperamentnějších operet Járy Beneše a jeho libretistů působících pod názvem Pražská komorní zpěvohra (zájezdové hudební komedie a operety). Je trochu bláznivá, ale nerozhněvá. Prostě svěží opereta s vyrovnanou dávkou humoru, podbarvená romantikou, exotikou a okořeněná krásnými a vášnivými seňoritami. Jste-li milovníky hudebně-komediálního retrostylu, vyslechnete si s chutí horoucí serenády „první republiky“, z nichž řada patřila ve své době ke šlágrům. V režii Libora Žídka ji s citem pro žánr a s úsměvným nadhledem ve stylu jihoamerických telenovel nastudovali: Jiří Štědroň, Jan Přeučil, Jana Fabiánová (Urbánková) alt. Lucie Černíková, Andrea Sousedíková, J. Dodo Slávik, Jana Koutová a dlouholetí členové Hudebního divadla Karlín (Václav Vostarek, Jan Počepický, Libor Žídek a Iva Buková).

Opereta Růže z Argentiny vznikla v roce 1940 a zachycuje příběh krásných a vášnivých seňorit, z nichž je každá perlou své věkové kategorie. Totéž lze říci i o mužích. Tím je vlastně naznačeno, kudy a kam se příběh bude ubírat. Skladatel komedie Jaroslav Beneš a operetní libretisté Tobis, Špilar, Mírovský a Rohan, slavila se svými opusy v předválečné Praze veké úspěchy. Jejich úspěšné humorné hříčkysi totiž našly cestu k divákům i prostřednic­tvím filmu. Operety Járy Beneše a jeho libretistů byly přeloženy do čtyř jazyků a uvedlo je mnoho světových jevišť. Dařilo se jim nejenom na evropských operetních scénách, ale i ve Spojených státech. Jaroslav Beneš se v operetní tvorbě uplatnil především od roku 1931, kdy složil operetu C. K. polní maršálek, podle stejnojmenného filmu. Veliký úspěch měla i opereta U svatého Antoníčka, ve které uplatnil nadání komponovat na lidové a folklorní motivy. Z dalších Benešových děl se proslavila například i Uličnice (hit Já mám devět kanárů).

Vstupné 120 Kč.

Předprodej v MIC Sobotka nebo na telefonním čísle 493 571 587.

Zdroj: MKS Sobotka, Město Hronov, Brněnský deník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *