Na první schůzku přírodovědného kroužku jsme vyrazili na Bakovku. Hlavním tématem, které se prolínalo celým setkáním, byly plody podzimu.
Na začátku schůzky jsme se navzájem představili a zahráli si hru na zapamatování jmen všech členů skupiny. Následně Pavla přečetla kapitolu o lopuchu z knihy Rostlinopis od Jiřího Dvořáka, kde jsme se dozvěděli, že lopuch byl inspirací pro vynález suchého zipu.
Při prohlížení a ochutnávání různých plodů a bylin (aronie, sléz přehlížený, šípky růže svraskalé – chutnají jako pomeranč, mňam:-), oříšky, jablečné křížaly, semínka ze šišek) jsme s potěšením zjistili, že děti spoustu věcí znají a nebojí se zkoušet nové chutě. Že jsou děti moc šikovné se ukázalo i při vyplňování kvízu z Filipky.
Tvůrčí čas děti strávily při stavění domečků a hnízd pro zvířátka, skřítky a víly. Před odchodem z Bakovky jsme se ještě skvěle pobavili při další seznamovací hře s názvem „DEKA“ a první dobrovolnice dostala na starost zapsání dnešní schůzky do kroniky. Cestou zpět na náměstí jsme mimo jiné pozorovali brhlíka lesního, který se jako jediný u nás žijící pták umí na stromě pohybovat hlavou dolů.
Na závěr jsme se rozloučili v kruhu a poslali si pozdrav stiskem ruky.
Na Bakovce rostou oba naše nejznámější druhy dubů – dub zimní a dub letní, čehož jsme využili a naučili se je rozlišovat.
- dub zimní – řapíky listů jsou dlouhé asi 1 cm, listy jsou celkově tužší než u dubu letního, žaludy mají naopak velmi krátké stopky a jsou nahloučené ve skupinách
- dub letní – listy mají velmi krátké řapíky, téměř nasedají na větvičku, jsou nepravidelněji laločnaté, žaludy sedí na dlouhých stopkách jednotlivě nebo daleko od sebe