Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Schůzka – výlet do Dobrovice

10.1.2025 @ 12:30 - 18:00

Těsně po poledni v pátek 10. ledna jsme vyrazili autobusem hromadné dopravy s 21 dětmi do cukrovaru a muzea v Dobrovicích. Začali jsme prohlídkou muzea, kde jsme se seznámili jak s výchozími surovinami pro výrobu cukru, tak s historickými souvislostmi cukrovarnictví u nás, i se samotným složením komplexů budov na zmenšených modelech. Nechyběly vitríny s různými baleními cukru i se souvisejícími produkty. Zajímavá byla například kolekce starodávných cukřenek. Mezi jednotlivými expozicemi se nacházely cedulky s cukrovarnickým kvízem, kde jsme si mohli ověřit své nově nabyté vědomosti. Trochu úsměvné dětem přišly sekerky, sekáčky a kleště, které dřív sloužily k odštípávání kousků z cukrových homolí. Poté, co se při této činnosti r. 1843 poranila paní továrníková, spatřila světlo světa první kostka cukru v Dačickém cukrovaru. Na několika místech jsme narazili na zmínku o dolnobousovském cukrovaru, který fungoval v letech 1870-1932. Sledovali jsme krátké černobílé záběry na proces vydobývání řepy ručně, jen za použití motyky. Vyzkoušeli jsme si zůstat chvíli v pozici předklonu, jako ty ženy v černobílém filmu. Stačila chvilička, a bez motyky, a měly náš velký obdiv.
Po prohlídce muzea jsme usedli ke svačince, měli jsme zásobu teplých ovocných i černých čajů a obě perníkové chaloupky, které si děti před Vánoci samy zdobily. Také byl čas na zakoupení suvenýrů: osiva cukrové řepy, magnetek, odborných publikací, cukrovinek a cukru či sirobu v různých podobách.
Nakonec jsme se vyzbrojili helmami, vestami a sluchátky a šli jsme se podívat, jak funguje samotný provoz továrny. Podle přesného harmonogramu navážejí kamiony řepu na hlavní skladové místo. Velké nakladače odvážejí vyvařené řízky z výsypek. Některé jsou dále zpracovávány jako čerstvé krmivo pro dobytek nebo se suší a granulují k témuž účelu na pozdější využití. Odpad z poslední výsypky končí v místní bioplynce. Vlastně se z řepy zužitkuje naprosto všechno. Dokonce i vodu, kterou řepná bulva ze 75% obsahuje, zde nechávají, aby kolovala a opětovně se využila např. při praní řepy. K čištění prvotní řepné šťávy se užívá vápenné mléko a oxid uhličitý. Vápno si cukrovar zajišťuje ve vlastní vápence. Cukerný roztok se zahřeje a vápenná směs se vysráží. Vysrážená hmota se slisuje a používá se na polích jako hnojivo. Dalším vedlejším produktem je etanol, který slouží ve směsi s benzínem jako palivo. U čerpacích stanic je známý pod zkratkou E10.
Průvodce nám dal ochutnat sladce karamelovou hmotu, která při výrobě cukru vzniká. Pak už jsme plní dojmů ze zvláštních pachů a nezvyklých zvuků z továrny odcházeli. Při krátkém čekání na autobus jsme si dali ještě krátký kvíz. Překvapilo nás, co všechno si děti ze dnešní exkurze zapamatovaly.

FOTKY

Podrobnosti

Datum:
10.1.2025
Čas:
12:30 - 18:00
Rubrika Akce:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *