Tipy na procházky

V Bousováku 4/2015 vyšel článek s názvem „OKÉNKO DO PŘÍRODY ( TIPY NA OPRAVDOVÉ VÝLETY )“. Pavla Bartková v něm přináší tipy na osm výletů v těsné blízkosti Dolního Bousova. V plném znění článku se Pavla zamýšlí nad tím, proč dnešní děti tráví méně času venku a proč je důležité, aby i nadále k nim podněty z přírody promlouvaly a obohacovaly jejich dětský svět. Třeba vás tyto tipy inspirují ke krátké procházce v okolí domova nebo i k celodennímu výletu. Pokud se o přírodu zajímáte detailněji, jistě využijete možnosti dozvědět se více na blízkých naučných stezkách případně děti mohou s námi navštěvovat přírodovědný kroužek, který v Dolním Bousově funguje od září 2015 a místním dětem přináší možnost častějšího kontaktu s přírodou a získávání nových a neobvyklých zážitků všeho druhu.

Tipy na 8 výletů v okolí Dolního Bousova

1. Vyjděme si pěšky kolem Pískováku Zahrádkami za sběrný dvůr ke Slavičímu háji.

Společným úsilím pana Kverka – zahradníka, pana Kverka – ornitologa a města DB tu vzniklo území, na kterém člověk s přírodou vědomě spolupracuje, a tak vytváří příznivé podmínky nejen pro ptactvo, ale i pro další druhy fauny a flory. U informační cedule, na které jsou krásné fotografie slavičích hnízd – s vajíčky, s holátky…, je příjemná lavička, kde můžete posedět a už jen pozorovat… právě vylíhlé pavoučky z kokonu připevněného na stvolech trávy, drobné ptáčky, schované v podrostu, motýly, můrky… Nebo poslouchat hlasy vodních ptáků a žab z blízkého rybníčku Piváku. U něj je také lavička, břeh je z drobných kamínků (děti z nich rády tvoří různé stavbičky). Když si umažou ruce nebo ušpiní kalhoty, prosím, nevyčítejte jim to! Že se dítě umaže, to k dětské hře bez podmínek patří. Vždyť ruce se zase umyjí, gatě vyperou – a krásné zážitky prožité „na vlastní kůži“ zůstanou. Kdo ještě nepomýšlí na návrat a zbylo mu nějaké mlsání, může pokračovat polní cestou pohodlně až ke Zvolínku. To je rybníček hned za Bousovem v polích, je vidět z vlaku cestou na Sobotku. Nedávno jsme tam s dětmi zahlédli ondatru ( nebo nutrii? Na tu vzdálenost to nešlo rozlišit ). Vidíte – dalekohled by dal procházce další rozměr. Vycházka je vhodná i pro rodiny s kočárky, všude pohodlně projedete. Děti s odrážedly si také přijdou na své.

2. Na Zahrádkách směrem na Rachvala je další kouzelný rybník – Podlesák.

Jako děti jsme se tam ještě koupávaly. Dnes už na koupání není, ale co je tam všechno k vidění! Třeba užovka obojková, jak ladně klouže po hladině. Nebo můžete uslyšet zpěv sedmihláska hajního, dcera byla přesvědčená, že někomu musel uletět papoušek…

3. Když je sucho, doporučuji procházku (nebo projížďku) polní cestou přibližně z místa, kde se na jaře pálí čarodějnice, směrem na Vlčí Pole. Zpátky do Bousova přijdete Vlčopolskou ulicí.
4. Další krásná procházka je přes Bakovku (starý sad a lesík za hřbitovem)  polní cestou až na Rohatsko.

Můžete se zastavit na tamním krásném dětském hřišti. Kdo si troufne ještě dál, projde kolem soustavy malých rybníčků (i tam je krásná dřevěná lavička) starou asfaltkou nahoru do lesa (směrem na Obrubce). Za mého dětství tam byl opuštěný zaplavený pískový lom. Byla jsem tam tenkrát s panem Grindlem, který vedl kroužek Mladých ochránců přírody. Všude malé tůňky plné čisté vody a v nich obojživelníci, někteří velmi vzácní. Dnes není po vodě ani památky. Najdete paseku a lesík porostlý mladými borovičkami. Je tu spousta zajímavého hmyzu od motýlů přes brouky, můry a čmeláky. A samozřejmě ptactvo. Občas v trávě zašustí ještěrka. Kdybyste chtěli, můžete po cestě pokračovat i dál (nejspíš autem, přece jen už to nějaký ten kilometr bude) až do Obrubců, do bývalé pískovny. Prý je tam rybníček, studánka, příjemné místo s udržovanými cestičkami.

5. Dalším výletem, který mohu vřele doporučit, je přírodní park Čížovky.

Nejlépe je dojet tam autem a pak se pěšky procházet. Tím směrem jsou i Domousnice, kde se nachází zajímavý starý zámecký park. Bývá přístupný na vinobraní a další akce pořádané zámeckým vinařstvím. V parku je několik památných stromů, z nichž nejzajímavější je břečťan popínavý, má 6 m v průměru. Původní strom, po kterém se břečťan pnul, je už odumřelý. Za Domousnicemi leží ves Ujkovice, kde mají památný dub. Je to opravdu zážitek, vidět ho na vlastní oči. Je obrovský, a ze dvou třetin vykotlaný, přesto zdravý a prosperující. Dotknout se ho, vejít dovnitř…

6. Na borůvky je dobré se vydat za Dobšín a Kamenici, poblíž Pyrámu, do kosteckých borových lesů.
7. Na houby nejraději chodíme na Rachvala nebo do lesů Vlčího Pole.

Vlčopolské lesy překypují bohatstvím nejrůznějšího druhu. Je tam několik studánek, mnoho botanických skvostů, i ornitologicky je to významná lokalita. Hnízdí tu dokonce čáp černý. Můžeme pozorovat množství budek, rozvěšených po stromech. Najdeme zde i kulturně a historicky zajímavé místo: Na Křižánku. Jeho historie je podrobně vypsaná v dřívějších číslech Bousováku. Na místě vstupu bývalého kostelíka rostou už několik století mohutné památné lípy. Jsou obklopené jehličnatým lesem, a tak působí poněkud exoticky.

8. V Dolním Bousově za Kolonií začíná modrá turistická značka, která nás přírodou vede kolem Červeňáku k rybníku Šlejferna a dál můžeme pokračovat Ošťovicemi na Střehom a Plakánek.

To už je delší procházka a terénem. Ve zdejším infocentru si můžete vyzvednout velmi zdařilou mapku Dolnobousovska a Sobotecka. Jsou v ní zaznačeny nejen turistické trasy, ale dozvíte se, jak se jmenuje ten který potůček či strouha, kopec, rybník… Na zadní straně mapy jsou hlavní zajímavosti jednoduše popsány a opatřeny fotografií.

Krásné zážitky z objevování přeje Pavla Bartková.