Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Geologická schůzka společná-výlet na Mužský

12.10.2018 @ 13:00 - 19:15

V pátek 12. 10. jsme se v plném počtu (33 dětí a 3 dospělí) vydali na geologickou výpravu. Jeli jsme vlakem přes Bakov do Březiny, odtud pěšky Příhrazskými skalami na vrchol Mužský, do Drábských světniček a Dnebohu. Pan Tomáš Grindl už na nádraží v Bakově nad Jizerou začal s gologickým výkladem, dokonce s sebou měl i různé druhy hornin na ukázku. Děti byly zvídavé a hodně věcí také znaly. Přesto jsme se všichni dověděli mnoho zajímavostí z geologické minulosti navštívených míst a spoustu informací o zdejší přírodě.
Třeba proč je u skály hrozící sesutím hydrogeologický vrt a přímo na skále přístroj, který sleduje drobné pohyby skalního masivu.
Z Drábských světniček jsme se mohli pokochat pohledem na zapadající slunce, celý den nás krásně hřálo. Cestou do Dnebohu jsme se podivili nad „opilým lesem“ ze šikmo rostoucích borovic. Zvláštní růst stromů způsobil rozsáhlý sesuv půdy, ke kterému došlo 27. 6. 1926. Po vydatných deštích se sesunul svah o velikosti cca 14 hektarů. Ušetřeno nezůstalo ani 7 domků zdejších obyvatel. Dnes už událost připomíná jen pískovcový sklípek bývalého domku č. 7, stojící osaměle uprostřed parkoviště. Všechna místa jsme mohli porovnávat se sto let starými fotografiemi, které přivezl pan Grindl na ukázku. Hodně nás překvapilo,že vrchol Mužský byl dříve úplně holý. Teď na jeho svazích v úrodné půdě dožívají hlavně ovocné sady. Část sopouchu byla vytěžena a rozdrcený čedič byl použitý jako štěrk na cesty.
Domů jsme se vraceli kolem 19 hodiny úplně potmě, což byl hlavně pro naše nejmenší členy velký zážitek.
Všem se výlet moc líbil.

Podrobnosti

Datum:
12.10.2018
Čas:
13:00 - 19:15
Rubrika Akce:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *