1. výprava za poznáním „Houbařská“ 3.10.2015

V sobotu 3.10. 2015 jsme vyrazili na naši první společnou výpravu za poznáním. Vzhledem k ročnímu období jsme doufali, že  by jejím hlavním cílem mohly být houby a vše co s nimi souvisí. Bohužel letošní suché počasí houbařům příliš nepřeje a ani my jsme nebyli v tomto směru úspěšní. Výlet jsme si přesto skvěle užili, počasí nám přálo a díky tolika pozorným očím jsme objevili spoustu přírodních zajímavostí.1. Ranní svačinka2. Odvoz se vždycky hodí

 

 

 

 

 

 

Vyšli jsme v 9 hodin od ZŠ po Hrázi směrem na Vlčí Pole a kousek za městem jsme odbočili polní cestou směrem na Rachvala. Cestou jsme si povídali, hádali hádanky a svačili. V šípkovém keři jsme objevili kosí hnízdo, opět jsme se mohli přesvědčit, že ptáci ke stavbě hnízd používají nalezené plastové provázky.

Ze stromů jsme viděli například javor babyku, javor mléč, dub letní a dva ořešáky, jejichž plody jsme ochutnali. Z keřů nás krásnými barevnými plody zaujal brslen evropský, ale pozor, ty jsme neochutnávali –  jsou značně jedovaté!

4. Štětka planá5. Brslen evropský

6. Slizovka (hlenky)

3. Na cestě

Na kraji rachvalských lesů jsme našli dvě první a poslední jedlé houby – hřiby hnědé, které patří k našim nejběžnějším hřibovitým houbám. Z pařezu na nás svítila slizovka práškovitá, kterou jsme mylně označili za houbu. Jedná se ale o hlenky, což je specifická skupina z říše prvoků a jsou dokonce schopné pohybu (slizovitá stopa na pařezu). Více o hlenkách naleznete například na těchto stránkách .

7. Lesní svačinka8. Lesní svačinka II

Zvětšujícím zkoumátkem jsme pozorovali můru, pavouka a chrobáka. Za pochodu lesem  jsme hráli hru „Nálet, tramvaj, povodeň a bomba“. Těsně nad rachvalským závodištěm jsme v lese nasbírali klacky a v krásném areálu Dětí lesa jsme na ohni opékali hady z chlebového těsta. K neradostným objevům patřila žluna zelená, která se utopila v nádrži na vodu a na louce náš pohled potěšili opět jedovaté ocúny jesenní. Počasí i dobrá nálada nám vydrželi po celou výpravy a v jednu hodinu jsme se před školou shledali s rodiči. Trasa výletu byla cca 7 km a všechni účastníci ji skvěle zvládli.

10. Opékáme hady11. Opékáme hady II

9. Pohoda v areálu Dětí lesa12. Utopená žluna zelená

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *