Setkání s přírodou v roce 2016

ČSOP Klenice pořádá v roce 2016 množství výletů v cyklu „SETKÁNÍ S PŘÍRODOU“. Zúčastnit se může každý (členové i nečlenové, rozdíl je pak v ceně exkurzí). Pavla nebo já se budeme akcí účastnit, takže bude po dohodě možné, aby se děti z kroužku akcí zúčastnily s námi.

ÚNOR: Za sovím houkáním27. 2. 2016

Terénní pěší exkurze. Sraz v 17.00 hod. u recepce kempu v Sedmihorkách. Pracovníci Ekocentra Sedmihorky nás nejdříve teoreticky seznámí se sovami Českého ráje, naučí nás napodobovat jejich zvuky a pak se vydáme do skal, kde sovy pravidelně hnízdí. Pokud bude počasí příznivé, uslyšíme výra velkého, puštíka obecného a snad i kulíška nejmenšího – nejmenší sovu Evropy a zároveň jednu z našich nejvzácnějších sov. Doporučené vybavení: teplý čaj a baterka.

BŘEZEN: Za nejvyšším stromem v Čechách – 19. 3. 2016.

Autobusová exkurze. Sraz v 8.00 hod. v ulici Václava Klementa na zastávce MHD před Bondy. S průvodcem dendrologem Markem Tomáškem se pojedeme podívat na oficiálně nejvyšší strom v České republice – douglasku tisolistou (Pseudotsuga menziesii). Roste v lese u Vlastiboře na Jablonecku a je vysoká 64 metrů a 10 centimetrů. Dále se podíváme na zajímavé stromy turnovského parku a okolí a dozvíme se o nich mnoho cenných informací. Předpokládaný návrat v 17.00 hod. Počet míst v autobuse je omezen. Na exkurzi je nutno se předem přihlásit u M. Vrbové na tel. č. 605 000 577. Cena exkurze: 200,- Kč / dospělí, 100,- Kč / děti.

DUBEN: Vítání ptačího zpěvu23. 4. 2016

Terénní pěší exkurze. Sraz v 7.00 hod. před hospodou Na Statku v Nepřevázce. Se zoologem CHKO Kokořínsko Ing. Petrem Lumpem se vydáme do přírodního parku Chlum na Střelnici, kde bude probíhat odchyt ptáků a jejich kroužkování. Díky různorodému a přírodovědně hodnotnému prostředí se zde vyskytuje celá řada ohrožených druhů ptáků, kteří z řady míst na Boleslavsku vymizeli a tak o vzácná setkání nebude nouze. Doporučené vybavení: dalekohled a fotoaparát.

KVĚTEN: Za orchidejemi Mladoboleslavska – 21. 5. 2016

Autobusová exkurze. Sraz v 8.00 hod. v ulici Václava Klementa na zastávce MHD před Bondy. S průvodkyní Miladou Vrbovou se vydáme za jedněmi z nejkrásnějších a nejvzácnějších květin naší přírody. Navštívíme málo známá místa, kde se tyto výjimečné druhy rostlin nachází.  Předpokládaný návrat v 17.00 hod. Počet míst v autobuse je omezen. Na exkurzi je nutno se předem přihlásit u M. Vrbové na tel. č. 605 000 577. Cena exkurze: 200,- Kč / dospělí, 100,- Kč / děti.

ČERVEN: Motýli na Radouči 5. 9. 2016

Terénní pěší exkurze. Sraz u informační cedule na Radouči „za Družstevníkem u syslů“ v 9 hod. S průvodcem, emeritním zoologem Národního muzea, RNDr. Antonínem Kůrkou, se vypravíme na Radouč, kde v tomto období polétává veliké množství hmyzu – zvláště motýlů, kteří budou cílem naší vycházky. Naučíme se je poznávat, fotit a na závěr si vědomostní soutěží o pěkné publikace o motýlech, ověříme, jak dalece jsme poslouchali a zapamatovali si výklad o těchto krásných a bohužel mizejících pokladech naší přírody. Doporučené vybavení: fotoaparát.

ČERVENEC: Za neodolatelnou vůní růže galské – 2. 7. 2016

Terénní pěší exkurze. Sraz v 9.00 hod. před hospodou Na Statku v Nepřevázce. S průvodkyní Miladou Vrbovou se vypravíme do přírodního parku Chlum na Střelnici na botanickou exkurzi po stepních stráních. Začátkem července zde kromě nádherně vonící růže galské vykvétají koberce dalších stepních rostlin jako je oman vrbolistý, bílojetel bylinný, černýš hajní a dalších vzácných rostlin, se kterými se můžete potkat na Mladoboleslavsku jen na několika málo místech.

SRPEN: Posviťme si na můry! – 6. 8. 2016

Terénní pěší exkurze. Sraz v 20.00 hod. před hospodou Na Statku v Nepřevázce. S průvodcem, emeritním zoologem Národního muzea, RNDr. Antonínem Kůrkou, se vypravíme na lov nočních motýlů na stepní stráně nad Střelnicí na Chlumu. Do připravených sítí se pokusíme nalákat noční hmyz, určit si ho a povědět si o něm spoustu zajímavých informací.  S sebou: baterku a trpělivost.

ZÁŘÍ: Noc netopýrů na Zvířeticích – 9. 9. 2016

Přijďte zažít zříceninu zámku Zvířetice v noci! Druhý pátek v září po setmění se zde bude konat 20. ročník Mezinárodní noci pro netopýry. Přijďte se seznámit se zajímavým životem těchto tajuplných nočních savců! Vlastní část začne v 21.00 hod., doprovodné části v 18.30 hod. Čekají vás přednášky o životě netopýrů a jejich ochraně, promítání prezentací a filmů, ukázky odchytu netopýrů do sítí, sledování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, ukázky ochočených hendikepovaných netopýrů a hra pro děti. Akce se koná pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). Odchyt bude provádět člověk velmi povolaný – Daniel Horáček, kterého mnozí z vás znají z předešlých Nocí netopýrů. Bonusem bude noční prohlídka zříceniny zámku s vizualizací v terénu vedená Vojtěchem Dvořákem. Baterka či čelovka se budou hodit !

ŘÍJEN: S mykologem na Babu – 22. 10. 2016

Terénní pěší exkurze. Sraz u základní školy v Horních Stakorách v 9 hod. S průvodcem mykologem Stanislavem Tutkou se vypravíme do přírodní rezervace Baba, kde rostou vzácné a ohrožené druhy hub. Povíme si o nich zajímavé informace, způsoby jejich zpracování a využití. S sebou: v případě, že porostou – košík, mykologové – zápisník, propisku a fotoaparát.

LISTOPAD: Za velkými kopytníky do Milovic – 5. 11. 2016

Terénní pěší exkurze. Odjezd z hlavního nádraží vlakem v 7.55 do Lysé nad Labem. S průvodcem Mgr. Alexandrem Mackem se vydáme na prohlídku soch Matyáše Brauna v zámecké zahradě v Lysé, prohlédneme si hřbitov vojáků z I. světové války. Od předsedy sdružení Česká krajina se dozvíme, jak celý projekt s vypuštěním divokých zvířat do Milovic vlastně vznikl, jaká má úskalí a jak se zde divokým zvířatům daří. Pokusíme se co nejvíc přiblížit pasoucím se zubrům, divokým koním a praturům a na závěr se podíváme do podzemí velkého vojenského bunkru. Odjezd zpátky do Mladé Boleslavi je naplánován z Čachovického nádraží. Celý pěší výlet bude dlouhý 14 kilometrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *