Výroba budek a polobudek v Horním Bousově 6.2.2016

Výroba budek a polobudek v HB 102

Sešli jsme se v krásnou předjarní sobotu v hasičské zbrojnici v Horním Bousově, abychom vyrobili hnízdní budky a polobudky. Tentokrát nám přišli na pomoc dva tatínkové: Pavel Bartko a Jan Jakubec. 18 dětí zasedlo za stoly, rozdal se materiál a pak už začalo 18 kladívek najednou zatloukat hřebíky do dřeva… Ohlušující rachot byl občas přerušený jen výkladem dalšího pracovního postupu.

Asi za hodinu byly všechny sýkorníky stlučené. Pak odešla část dětí s Lenkou na výpravu ke koním. Kdo chtěl, mohl se i povozit. Ježdění je možné domluvit i individuálně s Radkou Grusovou, tel. 773 077 055 za 50 Kč. Ostatní děti zatím natírali výrobky lazurou, aby se zvýšila jejich trvanlivost. Někteří se pustili do stloukání polobudek. V nich rádi hnízdí rehci, červenky nebo lejsci šedí.
Pak se děti vyměnily – část šla s Lenkou na koně, část se pustila do natírání a výroby polobudek. Na závěr jsme se před zbrojnicí s hotovými výrobky vyfotili.

Na zpáteční cestě pěškobusem do Dolního Bousova jsme se zastavili u geocachingového stanoviště, zapsali jsme se do notýsku a vyměnili jsme drobnou pozornost v krabičce. Cestu lemovaly odpadky, a tak jsme debatovali o stavu životního prostředí a možnostech zlepšení situace. Dorazili jsme v dobré náladě asi ve 12.45 ke škole.

Některým dětem bylo trochu líto, že si budku nemohou odnést domů. I když jsme vyrobili asi 18 sýkorníků a 5 polobudek, stejně by se nedostalo na každého. Děti jsme ujistili, že výrobky spolu příští týden během schůzek ještě natřeme a další týden je budeme rozmisťovat v blízkém okolí do přírody. Pan Kverek nám slíbil pomoc s rozmisťováním ve Slavičím háji, další budky přijdou na Rohatsko do okolí studánky a další se rozmístí po dohodě s městskými a obecními úřady do přírody v blízkých obcích. Budou jistě dobře sloužit účelu, ke kterému jsme je vyráběli: aby mohli hnízdit užiteční hmyzožraví ptáci, kterým chybí hnízdní příležitosti (všeobecně ubývá starých stromů, ve kterých jsou vhodné hnízdní dutiny).

Na závěr bychom chtěli poděkovat panu truhláři Petru Vlkovi, který nám chystal materiál na sýkorníky – nakoupil dřevo, nechal ho vyschnout, pečlivě nařezal všechny části (to všechno za nízkou částku 500 Kč). Dík patří tatínkům, bez jejichž technické pomoci bychom se neobešli, hasičům z Horního Bousova, kteří nám poskytli vytopené zázemí. Děkujeme napřed i panu Kverkovi, který dodá oplechování vletových otvorů. (Např. sýkoře modřince stačí vlet.otvor s průměrem 26 mm, koňadře 28 mm. Modřinka může zahnízdit i v budce s 28 mm otvorem, ale většinou boj o budku v konkurenci koňadry prohraje. Také se může stát, že se do budky protesá strakapoud a hnízdo vyplení. Pokud je vletový otvor chráněný oplechováním, už se to nestává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *