Výlet do Vlastivědného muzea v České Lípě

DSCN9113

V sobotu 8.4.2017 se nás dvacet vydalo na výlet do Vlastivědného muzea v České Lípě, které se nachází v komplexu bývalého augustiniánského kláštera. Cesta vlakem rychle utekla. V muzeu už nás čekala paní průvodkyně, která dětem rozdala pracovní listy. Děti poznávaly ptačí siluety, ptačí hlasy, vycpané exponáty. Zkusily si sestavit ptačí hnízdo z rostlinného materiálu pinzetou. Z obřího puzzle si mohly postavit tři zvířecí motivy.
Prohlédli jsme si pozorně moc pěkné expozice zkamenělin, kamenů, cizokrajných zvířat, hmyzu a všech živočišných druhů žijících v okolí České Lípy. Zvláště nás zaujaly vycpaniny ptactva: z našich druhů např.: mandelík hajní, bukač velký, z cizokrajných třeba mnoho druhů kolibříků, vyhynulý australský blboun nejapný atp. Zjistili jsme, jak je ve skutečnosti „velký“ kulíšek nejmenší. Vyfotili jsme se s exempláři divokých prasat a vlkem. V muzeu mají také živá zvířátka, například různé druhy švábů, pavouků, hadů nebo želv.
Další část expozic se věnovala řemeslům našich předků: soukenictví, kovářství, výrobě a tisku kartounu, ševcovství, nábytkářství… Mohli jsme si vyzkoušet hru na skleněnou harmoniku a poslechnout si mistrovskou hru orchestrionu.
Najedli jsme se v klášterních zahradách poblíž muzea a pak jsme ještě nakoupili turistické známky a pohledy. Cestou k nádraží jsme si prohlédli to, co zbylo ze středověkého vodního hradu Lipý ze 13.století, letohrádek Červený dům a blízkou budovu textilního muzea.
Cesta domů byla už náročnější, hlavně kvůli přetopenému vlaku. Všichni jsme se plní dojmů vraceli domů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *